National Assembly of the Republic of Bulgaria - Home
National Assembly
of the Republic of Bulgaria
Members of parliament
Export in XML Export in XLS Export in CSV
DIANA DIMOVA SAVATEVA
DIANA DIMOVA SAVATEVA
  • Date of birth : 06/05/1963 TSarevo, Bulgaria
  • Profession: Journalist;
  • Political force: PP GERB 33.54%;
  • Constituency: 2-BURGAS;
  • Member of the previos NA:
  • E-mail: diana.savateva@parliament.bg
Parliamentary activity
44th National Assembly
Member 19/04/2017 - present
Parliamentary group of PP "GERB"
Member 19/04/2017 - present
Committee on Culture and the Media
Deputy Chairperson 10/05/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Argentina
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Greece
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria – Italy
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - China
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - USA
Member 23/06/2017 - present
Friendship group Bulgaria - Russia
Member 23/06/2017 - present
Presented Bills
Parliamentary control